SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

 

Här kommer en sammanfattning över alla våra säsongsutmärkelser sedan starten säsongen 2016/2017 

 
ÅRETS FBC:are
Nytt pris för 2023/2024 är Årets FBC:are! Detta pris går till en person som alltid bidrar med sitt engagemang för Malmö FBC.
2023/2024 - Per-Henrik "PH" Rasmussen
 
ÅRETS SPELARE
2023/2024 - Yamou Njai (Dam A) & Tobias Tjörnestam (Herr A)
2022/2023 - Iida Mettälä (Dam A) & Jacob Carleson (Herr A)
2021/2022 - Ellen Rasmussen (Dam A) & Axel Rasmusson (Herr A)
2020/2021 - Madeleine Karlsson (Dam A) & Ludvig Andersson (Herr A)
2019/2020 - Ellen Rasmussen (Dam A) & Christofer Sjöstrand 
2018/2019 - Ellen Rasmussen (Dam A) & Gustav Rundgren (Herr A)
2017/2018 - Ellen Rasmussen (Dam A)
2016/2017 - Ellen Rasmussen (Dam A) & Philip Sannum (Herr A)
 
ÅRETS LEDARE SPORT/BREDD
2023/2024 - Yamou Njai (JAS Dam)
2022/2023 - Martin Ranhed & Magnus Weiner (HJ18/H4)
2021/2022 - Martin Kosarek (Dam A)
2020/2021 - Joel Nilsson (Dam A) & Hannes Olander (Herr A)
2019/2020 - Mikael Jeppsson (Dam A)
2018/2019 - Simon Löf (Herrar Div 3)
2017/2018 - Jörgen Hansen (Herr A)
2016/2017 - Mikael Jeppsson (Dam A)
 
ÅRETS JAS-SPELARE
2023/2024 - Sol Johansen (JAS Dam & Mattias Egertz (JAS Herr)
 
ÅRETS UNGDOMSLEDARE
2023/2024 - Andreas Lindqvist, Johan Löfgren, Johan Rebensdorff, Niklas Dahl, Mats-Ola Nimgård (Pojkar 07-08)
2022/2023 - Björn Keller & Fredrik Keller (P12-13 & Mix15-17)
2021/2022 - Andreas Lindqvist, Johan Löfgren, Johan Rebensdorff, Lina Nilsson, Niklas Dahl, Pär Brenner (Pojkar 07-08)
2020/2021 - Yvonne Tingslund, Tina Tingslund & Thomas Nilsson (Flickor 10–12 Slottstaden)
2019/2020 - Fredrik Ingvarsson, Lars-Olov Åhrberg & Kristian Ekholm (Flickor 06-08)
2018/2019 - Petra Keller (Mix 12-14 Riseberga)
2017/2018 - Magnus Weiner (Pojkar 05)
2016/2017 - Mathias Olsson (Pojkar 02-03)
 
ÅRETS UNGDOMSSPELARE
2023/2024 - Minna Lantz (F07-08/JAS Dam) & Wilmer Löfgren (P07-08)
2022/2023 - Maja Johansson (JAS/Dam U) & Hannes Lantz (JAS/Herr U)
2021/2022 - Maja Helman (JAS) & Måns Persson (Herr U)
2020/2021 - Ingen pga pandemin
2019/2020 - Sibel Eminovska (JAS) & Johannes Almholt (Herr A/JAS)
2018/2019 - Tage Jönsson (JAS) & Maja Helman (F04-05)
 
DANIEL ÅKESSON AWARD 
Utmärkelsen "Daniel Åkesson Award" instiftades 2018 för att hedra Daniel Åkesson som förolyckades i en lavin. Daniel var en mycket omtyckt och skicklig innebandyspelare under många säsonger i Malmö FBC. Tidigare hette utmärkelsen "Årets komet".  
 
2023/2024 - Heidi Gallino (F07-08/JAS Dam) & Mattias Egertz (Herr A/JAS Herr)
2022/2023 - Sol Johansen (JAS/Dam A) & Hampus Holmberg (Herr A)
2021/2022 - Maja Johansson (JAS/Dam U) & Mio Hansson (Herr U)
2020/2021 - Maja Mikaelsson (Dam A) & Lukas Bielsten (Herr A) 
2019/2020 - Maja Ekström (Dam A) & Felix Carlgren (Herr A)
2018/2019 - Carl Olsson (Herr A) & Frida Mainz-Ohlsson (Dam A)
2017/2018 - Christoffer Sjöstrand (Herr A) & Jenni Häggström (Dam A)
2016/2017 - Madeleine Karlsson (Dam A) & Carl Olsson (Herr A)
 
ÅRETS DOMARE
Utan domare har vi ingen sport, därför är detta pris tillägnat de domare som har visat framfötterna både på och utanför plan. 
 
2023/2024 - Ellen Magnusson (F09-10) & Måns Nimgård (P07-08)
2022/2023 - Siri Åhrberg (F06-08) & Nils Fagerström (P07-08)
 
 
ÅRETS LAGKOMPIS 
 
2023/2024
F07-08

Siri Olsson

P07-08 Axel Brenner
F09-10 Emelie Johansson
P09-10 Alfred Densfelt Pedersen
F10-11 Zara Bhatti
P08-12 Husie/Slottstaden Levi Karlsson
P10-12 Husie Joar Brännström Sjö
P11-12 Slottstaden Frans Nord
P12-13 Samuel Jarl
F12-14 Toftanäs Stella Skans
F12-14 Västra Hamnen Alva Stierner
Mix13-14 Jakob Andersson
P14-15 Zackarias Götegård
F15-17 Ronja Keller
P15-17 Oskar Lindell
 
 
2022/2023

F06-08:   Hanna Thereström

F09-10:    Zelda Karlsson

F10-11:      Iris Braxenholm

F12-14 T:  Jonna Nilsson

P07-08:    Axel Brenner

P09-10:    Alfred Densfelt Pedersen

P08-10 S: Rufus Jackelmann

P10-12:     Joar Brännström Sjö

P11:           Liv Elfström

P11-12:      Liam Turban Persson

P12:           Knut Elger

P12-13:     Samuel Jarl

P14-15:     Emil Panovski

Mix15-17:  Finn Mattson

 
2021/2022

F06-08:           Elvira Tufvesson

F09-10:           Ellen Magnusson

F10-11:           Lova Tingslund och Isabel Henge

P05:                Hannes Lantz

P07-08:          Caesar Hybbinette Knutsson

P09-10:           Teo Mattsson

P08-10 H:       Alfred Densfelt Pedersen

P08-10 S:       Charlie Hellberg

P11:                 Ebbe Schylander

P12-13:           Ismar Saranovic

P14-15:           Oliver Brodin

 
2020/2021
Elvira Tuvesson (Flickor 06-08)
Ellen Magnusson (Flickor 09-10)
Erik Landin (Pojkar 05)
Melker Spåra (Pojkar 06)
Olle Spåre (Pojkar 07-08)
Alfred Densfelt Pedersen (Pojkar 08-10 Husie)
Benjamin Tenti (Pojkar 08-10 Slottstaden)
Jacob Lilja (Pojkar 09-10)
 
2019/2020
Filippa Hörling (Flickor 03)
Oskar Wennberg (Pojkar 05)
Oscar Edroth (Pojkar 07-08)
Melker Bernthsson (Pojkar 06)
Alva Fredin (Flickor 06-08)
Thea Hansson (Flickor 09-10)
Ville Kaldvee (Pojkar 08-10)
 
2018/2019:
P05 - Jasper Nilsson
P06 - Måns Persson
P07/08 - Wilmer Löfgren
P09 - Henry Ekström
P10 - Viggo Severinsson
F04/05 - Olivia Merseburg
F06/08 - Signe Bertilsson
F09/10 - Elin Karlsson
 
2017/2018:
P02 - Ale Albinsson
P03 - Joel Olsson
P05 - Anton Ranhed
P06 - Victor Sjöström
P07/08 - Axel Brenner
P09/10 - Gabriel Tiensuu  
 
CUP
2007 KLUBBEN
stötta oss
Sponsorer & partners