Taggade och laddade killar ställde upp för match i Höllviken denna söndag. Vi pratade om att göra de små sakerna rätt i varje byte. Att inte sätta fokus på varken resultattavlan eller domarna. Det blev riktigt spännande.
Vi börjar bra i första perioden, kämpar hårt för varandra. Försöker hela tiden ta det enkla alternativet och jobba hårt tillsammans både framåt och bakåt.
Vi skapar ett antal lägen men bollen vill inte studsa vår väg. Med tre minuter kvar av perioden får Höllviken frislag för tillbakaspel - vi vill ju verkligen inte sätta domarna i fokus, de ska också få göra fel - men att en rörig situation kan bli till ett avsiktligt tillbakaspel är svårt att förklara för killarna. Men iallafall sätter Höllviken då 1-0. Med 15 sekunder kvar till paus missar vi lite och Höllviken trycker in returen för 2-0.
Vi starta upp andra perioden med bra spel, efter 4.40 blir Melvin nerdragen i friläge och vi får straff. Herman tar straffen men en bra målvaktsräddning står emellan bollen och vårt första mål. Men bara 20 sekunder senare petar Eric ett frislag till Hannes som skickar in 1-2 och vi är med. Vi fortsätter krigar för varandra och efter 11 minuter spelar Herman och Melvin sig fram och ett distinkt avslut från Herman ger oss 2-2.
Med 1.30 kvar skjuter Höllviken i ribban och endast domaren av alla i hallen tycker den studsar innanför linjen. Förvånade spelare i båda lagen ställer upp för tekning och Höllviken går till paus ledning 3-2.
Vi startar upp sista perioden med att Oscar spelar fram Lukas J som trycker iväg ett hårt skott som ger oss 3-3.
Vi spelar sedan bra i sista perioden och skapar helt klart fler lägen för ett avgörande mål än vad Höllviken gör.
Matchen slutar 3-3 på tavlan och vi summerar en en härlig laginsats och tar med oss att vi vinner två perioder av tre.
Stort tack för stödet på läktaren, härligt!