Dags för hemmamatch i 06 serien på en fredagkväll. Precis som senast är det relativt svårt att hitta rätt fokus en vardagkväll. Men med ett tidigt ledningsmål fick vi medvind direkt.
Med en del frånvaro av olika anledningar fick vi ha ett par spelare på ovana platser. Men vi gör det bra och vi har bra flyt i första perioden och skaffar oss ledningen med tre noll till pausen.
Viktigt för oss att fortsätta hålla uppe tempo i benen och i bollen. Sakta men säkert trillar målen in framåt och till andra pausen är vår ledning 7-1.
Vi fortsätter spela och försöka hitta passningar, vi gör ett gäng fina spelmål, ett gäng mål på fina individuella prestationer och några mål som nog ingen riktigt vet hur det gick in. Det var en sån kväll, där bollen nästan hela tiden studsade vår väg.
Slutsiffrorna skrevs till sist till 12-3 och vi får tre nya poäng i tabellen.
Stort tack för stöd på läktaren och i sekretariatet denna fredag!