Det blev inte precis den lördag som vi tänkt oss. Vi mötte ett mycket duktig IBK Lund och i takt med att sjukdomar och skador hos oss gjorde sig påminda så fick vi se oss rejält besegrade.
Vi visste att IBK Lund är riktigt duktiga men vi visste också att vi flera gånger innan har haft jämna matcher mot dem. Den här matchen blev deras.
Vi ställde upp med Elias i mål, Elliot K ihop med Oscar och Hannes ihop Max som backpar samt Lucas W som extraback. Framåt spelade Leo mellan Victor och Lukas J samt Elliot R mellan Eric och Melvin.
Vi startade dock riktigt bra, första tio minuterna är jämna, vi håller ihop försvaret och sticker upp i en del farliga anfall. Efter elva minuter har vi lite oflyt i deras spelvändning och de får ledningen med ett noll. När det sedan återstår fyra sekunder av första perioden få vi inte undan bollen i ett förstaläge och IBK Lund får psykologiskt 2-0 innan paus.
Det sena målet innan paus ihop med att sjukdomar och skador börjar göra sig påminda gör att vi sakta men säkert tappar modet och orken - markeringsspelet blir allt sämre i takt med att målen trillar in bakåt. Vi går till paus med underläge 0-6.
I tredje perioden tvingas gå än kortare på folk och bollarna trillar in med jämna mellanrum. Till slut skrivs resultatet till förlust med 0-12.
Inte så mycket att säga om det, stor eloge till våra killar som ändå verkligen försöker fast vi går på knäna av trötthet och att IBK Lund spelar bra och hela tiden sätter tryck på oss och gör mål.
Nu är det bara att slicka såren, försöka hålla oss friska och hela, träna på i veckan och vara redo för match igen till helgen!
Vi säger också grattis till IBK Lund för en väl genomförd match och välförtjänt seger.
Och till sist, tack för stödet på läktare, i sekretariatet samt i kiosken!
/Lasse, Jesper & Marcus